Starost gume lagano se provjeri putem DOT broja koji se nalazi na svakoj gumi pa tako recimo broj 2214 označava da su proizvedene u 22 tjednu 2014. godine.
U sezoni promjena guma zimskih ljetnima ili obrnuto, “iz ormara” se uvijek izvlače “informacije” o starosti guma. Tada neki kupcima savjetuju da pri kupnji zahtijevaju “nove, svježe” proizvode i provjeravaju datum proizvodnje na gumi. Na takve teme reagirali su stručni gumarski časopisi, nacionalne udruge distributera, odnosno vulkanizera u najvećim europskim državama, ali i sami proizvođači guma. Upozoravaju na to da autogume nisu pokvarljiva roba i da neki članci zavode kupce. Svim je odgovorima zajednička činjenica da s jedne strane ističu važnost uvjeta u kojima se gume čuvaju, a s druge strane u nacionalnim zakonodavstvima, odnosno drugim službenim dokumentima traže krajnji rok od datuma proizvodnje u kojemu guma mora biti prodana. Razjasnimo dilemu.
Mišljenje svjetskoga stručnog udruženja
Svjetsko udruženje proizvođača guma i naplataka (European Tyre and Rim Technical Organization, ETRTO) u svojoj službenoj publikaciji navodi preporuke o čuvanju automobilskih guma, zračnica i štitnika. Dokument doduše nema zakonsku pravovaljanost, ali se u praksi njegove upute mogu pratiti bez nedoumica. Preporukama se ne određuje konačni rok u kojemu guma mora biti prodana, ali se govori o pravilnome čuvanju guma da bi one zadržale svoje značajke. Pravilno skladištenje između ostaloga osigurava zaštitu od visoke temperature, odnosno od prevelikih oscilacija temperature, vlažnosti, ozona, UV-zraka, ulja i agresivnih kemikalija.